Koberce a potahové materiály – jak nakupovat a udržovat

Hodinový manžel služby

 

Valná většina z nás se jednou za čas dostává do situace nakoupit nové koberce popřípadě nový čalouněný nábytek. Dávno jsou pryč doby, kdy tento úkon byl celkem jednoduchou záležitostí.

Technologie za posledních 10 let udělaly obrovský pokrok dopředu a rovněž nabídka trhu je neporovnatelně širší. Jak vlastně vybírat koberec případně potahy na čalouněném nábytku. Kupující se musí rozmyslet, hlavně u koberců, zda chce přírodní materiály (např. vlna, bavlna, len, hedvábí) nebo dá přednost umělým vláknům. Z hlediska ceny většinou platí, že přírodní materiály jsou výrazně dražší ale velmi dobře se udržují. Údržba koberců z umělých vláken je velmi závislá na typu a kvalitě vlákna. Obecně platí, že velmi dobrých výsledků při údržbě dosáhneme u nylonových, polyesterových a akrylových vláken, u polypropylenových vláken výsledky nejsou tak přesvědčivé a vlákna nedrží tvar.

  • Rozhodnutí o koupi - O správné volbě Vás informuje identifikační štítek u každého jednotlivého zboží, kde je uveden materiál, šíře, symboly použití a cena. Kobercové krytiny jsou vyráběny z větší části ze syntetických materiálů; tj. polyamidový kabílek, polypropylenový kabílek, případná kombinace obou materiálů, s procentním podílem vlny nebo vlněný ze 100%. Tyto materiály tvoří kobercový vlas. Podklad koberce je vyráběn ze dvou základních materiálů, polypropylenové mřížky, tzv. aktionbacking (AB) nebo filcový podklad. Filc zvláště u bytových koberců vytváří lepší tepelnou a isolační vrstvu.
  • Účel využití podlahové krytiny - Jednotlivé druhy koberců různé kvality mají cíleně určenou vhodnost použití od obývacího, dětského pokoje, ložnice přes chodby až kanceláře či speciální krytiny pro banky hotely a další maximálně zatěžované krytiny.
  • Požadovaný rozměr - Kvalifikovaný prodavač Vám spočítá kolik krytiny budete pro Váš prostor potřebovat s ohledem na nastavování koberce a případnou křivost místnosti. Pokud jste si jisti požadovaným rozměrem koberce za každých okolností přidejte alespoň pár cm jako rezervu právě z důvodů nerovných tvarů zdí a místností.
  • Lepení krytiny - Krytina se pokládá na rovnou, suchou a čistou podlahu buď celoplošným nalepením a nebo je v klidových prostorách do rozměru 20 m2 možné fixovat oboustrannou lepící páskou. Případný nerovný povrch je nutný vyrovnat stěrkovací hmotou.

 

Stručný návod na pokládku kobercové krytiny

·  Na suchou čistou podlahu, případně vyhlazenou stěrkovací hmotu, kde jste odstranili přechodové a obvodové lišty rozložte koberec od stěny ke stěně a nechte ho bez zátěže po nějaký čas (nejlépe přes noc) uležet a vyrovnat.

·  Pokud je plocha větší než 20 m2 a krytina bude hodně zatěžována doporučujeme krytinu celoplošně podlepit. Krytinu v menších klidových prostorách můžete fixovat u obvodu stěn oboustrannou lepící páskou. Nalepte pásku u stěn na podlahu a vrchní folii zatím neodstraňujte. Poté rozložte krytinu rovně a rovnoběžně se stěnami místnosti.

·  Přitlačte koberec po celém obvodu stěn tak, aby těsně přiléhal a vytlačte si bez poškození koberce tupou stranou kuchyňského nože do koberce okraj místnosti pro odříznutí zbytků. Přiřezávání koberce dělejte ostrým nožem na koberce tak, že si pomocí lišty přitlačíte krytinu ke stěně a přečnívající zbytek odřízněte. Až následně vyřízněte rohy a jiné výklenky a další specifika prostor. Okraj je dobré začistit kobercovou páskou nebo skrýt pod kobercovou lištu

·  Když máte koberec seříznutý a upravený do příslušného tvaru a rozměru odstraňte vrchní folii kobercové lepící pásky (pokud celoplošně nepodlepujete) a přitlačte koberec na podlahu k lepící pásce.

·  Každá naše prodejna Vám nabídne kompletní servis při nákupu kobercové krytiny, jehož součástí je i případné zajištění odborné kladečské firmy poskytující služby za příznivou cenu.

Pokud si nejste jisti, zda koberec dokážete kvalifikovaně položit doporučujeme Vám obrátit se na odborníky.

 

Problémy s koberci

 

DROLENÍ PĚNOVÉ VÝZTUHY

Pokud je jako sekundární výztuha užívána pěna, po 7 či 10 letech intenzivního užívání se začíná tmavá pěna drolit. Někdy jsou z toho obviňovány firmy, které koberce čistí, ale výrobci přiznávají, že toto drolení je způsobeno normálním stárnutím a opotřebením výztuhy.

PLÍSEŇ

Plíseň může také způsobovat problémy se sekundární výztuhou. Protože plíseň se vytváří z organických materiálů, může způsobit nevratnou ztrátu pevnosti vlákna a nevzhledné vyblednutí. Plísňové houby mohou vyrůst ve vlhkém a teplém prostředí během 72 hodin. Jakmile spatříte charakteristickou šedou barvu, zelené nebo černé skvrny, jsou plísňové kolonie již v pokročilém stádiu růstu. Charakteristický plesnivý zápach je způsoben trávicím procesem plísní. Zápach zmizí, pokud odstraníme plíseň pomocí antimikrobiálních prostředků.

DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Skvrny způsobené domácími zvířaty zasahují všechny vrstvy koberce. Zápach těchto skvrn není způsoben jen činností bakterií, ale také samotnými krystaly močoviny. Antimikrobiální prostředky mohou zbavit koberec zápachu způsobeného bakteriemi, ale zápach krystalů močoviny přetrvá, dokud nejsou odstraněny.

ZVLNĚNÍ A SRÁŽENÍ

Zvlnění a srážení koberce je problém, který je způsobován výztuhou. Když vlákna výztuh absorbují vlhkost, svrchní vlákna nabobtnají a způsobují smrštění vláken podložky. Vlhkost, která způsobuje toto nabobtnání vlákna, může být zapříčiněna přirozenou vlhkostí vzduchu, rozlitými tekutinami nebo čištěním. Zvlnění může být způsobené také taháním těžkého nábytku přes koberec nebo může vzniknout v nejvíce užívaných místech koberce.

DROLENÍ LATEXU

Tento problém spočívá v pozvolném chátrání latexové vrstvy. Jako ostatní výrobky z kaučuku, i u latexu začíná proces stárnutí materiálu ihned, jakmile jej začneme používat. Postupný rozklad způsobují některé plyny obsažené ve vzduchu, voskované podlahy, opotřebování, saponáty a sluneční světlo.

NARUŠENÍ VRSTEV

Pokud se začínají uvolňovat jednotlivé chomáče vláken výztuhy, jedná se jen zřídka o vadu výztuhy. Obvykle je uvolňování způsobeno použitím chemikálií, které naruší latexovou vrstvu do té míry, že už nedokáže pevně držet vlákna. Proto nepoužívejte v nadměrném množství žádné odstraňovače skvrn, které obsahují rozpouštědla.

SHAZOVÁNÍ VLÁKEN

Shazování vláken zde rozumíme postupné uvolňování krátkých vláken, které zůstávají na mnoha kobercích z výroby. Tento problém se týká pouze koberců vyráběných z krátkých vláken. Shazování vláken je normální proces, který nepoškozuje koberec a který neznačí vadný koberec.

CHOMÁČKY NA KONEČCÍCH VLÁKEN

Tento problém je charakteristických tím, že jeden konec vlákna je v pořádku, zatímco na  druhém se vytvoří zamotané chomáčky. Pokud je nelze odstranit vysáváním, dají se odstranit  jen tak, že nadzvedneme chomáček a ustřihneme ta vlákna, která jej drží.

NĚKOLIK SLOV K ZÁRUKÁM

Záruka výrobce se obvykle vztahuje pouze na instalaci v domácnostech. Záruka se týká např. obvyklých skvrn, které se mohou vyskytnout v domácnostech. Záruka se nevztahuje na agresivní skvrny od moči, odbarvovacích roztoků, atd. Místa, která jsou nejčastěji užívána a schodiště jsou také často vyjmuta ze záruky. Zákazníci mají často dojem, že koberec, který si pořídili, je nezničitelný. Tak tomu opravdu není. Pečlivá prohlídka informací a záručních podmínkách většinou ukáže četná omezení a výjímky.

JAK UDRŽOVAT KOBERCE A POTAHOVÉ LÁTKY

Krása a životnost koberce závisí na tom, jakou péči mu věnujete. Ačkoli péče o koberce začíná u běžného vysávání, nutné je také pravidelné čištění. Vysávání pomáhá njen zlepšit okamžitý vzhled koberce, ale pomáhá také částečně odstranit špínu, ale jen pravidelné čištění může odstranit oleje, mazadla a usazenou špínu, která přilne k povrchu vlákna.

1. Preventivní údržba

Používejte rohožky ve všech vchodech, aby odstraňovaly špínu a vlhkost. Čistěte rohožky pravidelně, aby ony samy nebyly původcem špíny.

2.Pravidelné vysávání

Nejdůležitější bod při péči o Váš koberec je vysávání. Koberec by měl být pravidelně vysáván, nejlépe 2x – 3x týdně. Je však ravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání bude koberec za určitou dobu jevit známky znečistění. Tehdy nastává doba pro důkladné vyčistění, které zajistí odstranění hloubkových nečistot z koberce.

3. Čištění koberců

Existují tři druhy čištění:

  • Čistění suchou cestou Při této metodě se používá prášek, který je vlhký, hrubý a s výraznou absorpční schopností. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci, a proto se čistění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.
  • Čistění mokrou cestou Jedním z čistících prostředků, které můžete obecně použít pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čistění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též používat speciální prostředky na čistění koberců, které jsou na trhu dostupné. Nikdy nepoužívejte šampon zásaditý, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čistícího prostředku z koberce. Čistící roztok se rovnoměrně nanese na celu plochu koberce, na znečistěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čistění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.
  • Strojové čistění Metoda nazývaná též „parní čištění“, spočívá ve vstříknutí roztoku horké vody a saponátu. Špína je unášena vodou, která je téměř okamžitě odsáta vysoce výkonným systémem mokrého vysávání. Metoda je vhodná pro velmi špinavé koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou, dokážete do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čištění profesionální firmě.

 

 Mohu vysávat nový koberec vysavačem?

Můžete, výrobci koberců to dokonce i doporučují. Vysáváním nového koberce se zbavíte zbylých vláken, které v něm zůstali po výrobě. Docílíte tím jasnějších a hlubších tónů barev.

Ztrácí Váš nový koberec ze začátku vlas?

Není se čeho obávat. Většina nových koberců vždy ztratí nějaký vlas. Je to zapříčiněno tím, ze drobné kousky materiálu zůstanou v koberci po jeho výrobě. Čím delší je vlas, tím více je ze začátku v koberci volných vláken. Tyto vlákna můžete odstranit například vysavačem.
Pokud najdete v koberci povytažený vlas, nikdy ho nevytahujte. Mohli byste tak porušit vyvázanost koberce. Doporučujeme Vám vytáhnutý vlas zastříhnout do výše ostatních vlasů.

Co způsobuje blednutí barvy koberce?

U nového koberce jsou vlákna ve vertikální poloze. Tyto vlákna obsorbují mnoho světla. Zpočátku vidíme sytou barvu, časem se však koberec sešlape a vlákna se na nejopotřebovávanějších místech skloní. V důsledku toho jsou vlákna osvětlována pouze z jedné strany a tato místa se zdají býti světlejší. Tento jev nemá nic společného se ztrátou barvy. Barva zůsává ve skotečnosti stejná. Blednutí je zcela běžný problém u koberců se střihaným vlasem.

Jak odstranit skvrny z koberce?

V první řadě bychom Vám doporučili nechat si skrvnu vyčištit odborníkem. Pokud se do čištění chcete pustit sami, máme pro Vás několik užitečných rad:

  1. Vždycky se pokuste odstraňit skvrny co nejrychleji. Zabráníte tím zbytečnému poškození koberce.
  2. Za pomoci např. lžíce odstraňte co nejvíce nechtěné špíny z koberce. Pracujte směrem od kraje do středu koberce a snažte se zabránit dalšímu rozšíření skvrny.
  3. Poté vyčistěte skvrnu savým papirem nebo kusem hadru. Snažte se při tom odstranit co nejvíce tekutiny.
  4. V žádném případě se nesnažte skvrnu vyškrabovat. Tato činnost by mohla velice poškodit vzhled koberce!
  5. Ve většině případů bude možné po tomto postupu odstranit skvrnu z koberce vlažnou vodou, případně čistidlem na koberce, suchým šamponem nebo carbon tetrachloridem. Nepoužívejte však jakýkoliv prostředek obsahujícího chlór.
  6. Snažte se skvrnu udržovat co nejsušší, pokud byste ji namočili příliš, voda by mohla zanechat na koberci skvrny.
  7. Použijete-li biologický prostředek, doporučujeme Vám ho nejprve vtlačovat na postižené místo a poté to pokračovat s čistou vodou. V případe použití koncentrovaných čistidel, doporučujeme je nejdříve vyzkoušet na místě, které není na první pohled patrné. To pro případ, pokud by chemikálie zapůsobila barvu koberce.

Skvrna

Přípravek

včelí vosk

líh, carbon tetrachlorid, trichloretylén

propisovací tužka

metanol, případně čistidlo na koberce

krev

studená voda, staré skvrny (starší než 12 hodin) s biologickým prostředkem (2%)

máslo

líh, carbon tetrachlorid, trichloretylén, v případe nevyhnutelnosti odstraňte zbytek skvrny saponátem

vosk

použijte horké žehličky a savého papíru (nastavte teplotu na vlnu), líh,v případe nevyhnutelnosti použijte carbon tetrachlorid nebotrichloretylénu

lak na nehty

odlakovač, carbon tetrachlorid nebo trichloretylén

čokoláda

vlažná voda, šampon na koberce

káva*

vlažná voda, biologický prostředek (2%)

krém

šampon na koberce, líh, carbon tetrachlorid, trichloretylén

vajíčka

šampon na koberce

tuk

viz omáčky

atrament

vlažná voda, když nepomáhá, šampon na koberce nebo biologický přípravek

ovoce*

viz zelenina

lepidlo

záleží na typu - voda, aceton anebo alkohol

tráva a zelenina

vlažná voda, případně biologický prostředek

omáčka

nejdříve vysajte co nejvíce substance, následně vytřete vlažnou vodou a pak šamponem

tuha

vlažná voda, biologický prostředek

Iodin

hyposulfát sody - v prodeji ve fotografických potřebách, nejdříve však vyzkoušejte, jestli prostředek neovlivní barvu a koberec snese tuto chemikálii

džem

viz tráva a zelenina

limonáda a likér

viz tuha

růž

líh, carbon tetrachlorid, trichloretylén a pak šampon na koberce

mléko

vlažná voda, šampon na koberce

hořčice

šampon na koberce

olej

vizomáčka

olejová barva, lak

líh, carbon tetrachlorid, trichloretylén pak je nutné použit speciální šampon na barvy

rez

carbon tetrachlorid, trichloretylen, nebo líh, pak dočistit šamponem na koberce

salátový dresing

šampon na koberce, případne carbon tetrachlorid, trichloretylen nebo líh

spáleniny

okartáčovat a pak nejdříve vysát vysavačem, poté v případe nutnosti vyčistit hydrogen peroxidem (30%), tato poslední chemikálie může způsobit ztrátu barvy, doporučujeme tedy nejdříve vyzkoušet to na kousku koberce

čistidlo na boty

carbon tetrachlorid, trichloretylén nebo líh

saze

nejdříve vysát, pak použít šampon na koberce a vlažnou vodu

cukr

vlažná voda

kolomaz

carobn tetrachlorid, trichloretylén, nebo líh pak případně eukaliptový olej

čaj

vlažná voda, případně biologický přípravek

moč

okamžitě vysát utěrkou nebo papírem, pak vyčistit šamponem na koberce

zvratky

šampon na koberce

víno*

posypat solí a nechat na čas působit, v případe nutnosti pročistit vlažnou vodou a biologickým prostředkem



* Některé skvrny jako například víno, kávu a rybíz lze velice těžce odstranit, jestliže nejsou vyčištěny okamžitě. Specializované čistírny však dokáží nabídnout sortiment čistidel, jejichž aplikaci je však nejlepší ponechat na profesionály. V případe velkých skvrn proto doporučujeme vyhledat pomoc specializovaných firem.