Jak udržovat kuchyňské dřezy

A) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA NEREZOVÝCH DŘEZŮ PYRAMIS

Nerezové dřezy PYRAMIS jsou vyrobeny z kvalitní ušlechtilé oceli, legované chromem a niklem (tzv. potravinářská nerez ocel CrNi 18/10, DIN 1.4301). Tato ocel je odolná proti jedlým kyselinám.

K čištění dřezů je možno použít běžné jemné čistící prostředky, vhodné pro nerezové výrobky. V žádném případě nepoužívejte ocelové drátěnky nebo jiné abrazívní prostředky (např. na bázi písku), které by mohly povrch dřezu poškrábat nebo odřít. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na stříbro, ocelovou vlnu na cídění, různá bělidla a dezinfekce nebo jiné látky obsahující chlór nebo jeho deriváty.

Pokud se vysoce kvalitní nerezová ocel dřezu dostane do styku s kyselinami je nutno dřez ihned umýt větším množstvím teplé vody a vytřít do sucha.

Nenechávejte na dřezu ležet žádné předměty podléhající korozi - jako např. nádoby a nářadí z povrchově nechráněné uhlíkové oceli. Tyto předměty by mohly při dlouhodobém styku s mokrou plochou dřezu zkorodovat a zanechat na nerezové oceli těžko odstranitelné skvrny nebo způsobit trvalé poškození nerezového materiálu dřezu.

Z důvodu zamezení vzniku skvrn nenechávejte ve dřezu delší dobu potraviny nebo suroviny s naleptávacím působením (ovocné šťávy, kuch. Sůl, slaná voda, ocet, hořčice, majonézové výrobky apod.).

V závislosti na kvalitě vody (rez v potrubí, minerály apod.) se mohou na dřezu, při nedostatečné údržbě, tvořit barevné skvrny. Tomu je doporučeno předejít pravidelným čištěním dřezu, ale hlavně zařazením účinné filtrační jednotky pro úpravu vody do vodovodních rozvodů.

Krájení potravin neprovádějte nikdy na ploše dřezu. Vždy použijte vhodnou krájecí desku.

B) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA PYRAGRANITOVÝH DŘEZŮ PYRAMIS

Čištění dřezu provádějte pravidelně. Používejte k tomu teplou vodu, případně jemný tekutý čisticí prostředek (LIQUID AJAX apod.) a měkkou, savou tkaninu.

V žádném případě nepoužívejte k čištění abrazivních čistících prášků a past a taktéž chemicky agresívních čistících prostředků jako jsou různá syntetická ředidla, přípravky na čištění pečící trouby, kyseliny apod. Pokud se náhodou dostanou tyto látky do styku s povrchem dřezu, je nutno dřez řádně opláchnout vlažnou vodou a vytřít do sucha.

Nepoužívejte čistící prostředky na bázi chloru.

Skvrny způsobené potravinami, které snadno špiní, tj. čaj, káva, ovocný džus a jim podobné, musí být co nejdříve odstraněny teplou vodou a doporučeným tekutým čisticím prostředkem.

Taktéž speciální skvrny tj. takové, které jsou způsobeny tuší, inkoustem, olejem nebo barvami musí být odstraněny ihned. Pokud je těžké tyto skvrny odstranit teplou vodou s doporučeným tekutým čistícím prostředkem, použijte měkkou tkaninu mírně nasáklou denaturovaným alkoholem a následně dřez řádně opláchněte teplou vodou.

Pro těžko odstranitelné organické nečistoty se doporučuje naplnit dřez velice zředěným organickým roztokem, jako je např. bělidlo, a nechat tento roztok působit přes noc. Ráno pak vypláchnout a umýt dřez teplou vodou a vytřít měkkou tkaninou.

Působením minerálů, způsobujících tvrdost vody, se časem může na dřezu (zejména na dně) vytvářet povlak vápenato-hořečnatých usazenin. Tento povlak je značně porézní a náchylný k zašpinění, což je průvodní jev těchto usazenin. Denním používáním dochází k hromadění těchto usazenin. V závislosti na hodnotě tvrdosti vody je třeba povlak pravidelně odstraňovat. Pro odstranění povlaku, způsobeného tvrdosti vody (tento je velmi viditelný zejména na dřezech tmavé barvy) je doporučeno provádět tyto procedury: Zalijte dno dřezu roztokem octu a vody (nebo použijte výrobek speciálně určený k odstranění nahromaděných minerálů z povrchu granitových dřezů) a nechte odstát několik hodin. Následně povlak a skvrny odstraňte houbičkou a dřez důkladně omyjte vlažnou vodou.

Krájení potravin neprovádějte nikdy na ploše dřezu. Vždy použijte vhodnou krájecí desku.


C) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA NEREZOVÝCH DŘEZŮ FRANKE

Před prvním použitím je nutno dřez řádně vyčistit některým z čistících krémů např. FRANKE-SUNSHINE, FRANKE-TWISTER, atd. Nedoporučujeme suché čisticí prášky. Dřez je z výroby opatřen ochrannou vrstvou, která bez řádného vyčištění na sebe váže mastnoty a nečistoty. Při použití otřete dřez a odkapávač vlhkým měkkým hadříkem se saponátem a opláchněte čistou vodou. V oblastech s tvrdou vodou můžete pomocí přípravku FRANKE - SUNSHINE (nebo jiným tekutým čisticím krémem) zabránit tvorbě matného filmu vodních usazenin. Nejčastější příčinou je tvorba tenkého filmu vodních usazenin na povrchu dřezu, které se často projeví nejprve jako duhový efekt. Tvorbě tohoto filmu je možné zamezit vysušením povrchu dřezu po každém použití. Pokud se však tento film vytvoří, lze jej odstranit pomocí vlhkého měkkého hadříku a přípravku FRANKE-SUNSHINE (nebo jiným tekutým čisticím krémem). Neředěný FRANKE-SUNSHINE (nebo jiný tekutý čisticí krém) naneste na povrch a hadříkem vydrhněte celý povrch dřezu.

Skvrny na nerezové oceli jsou ve většině případů způsobeny usazeninami na povrchu. Nejedná se o poškození vlastního materiálu. Železné přívodní trubky a použití drátěnek může vést k usazování drobných částic na povrchu dřezu. Přestože nerezová ocel za normálních podmínek nekoroduje, mohou tyto částice způsobit zdání malých hnědých skvrn rzi (tzv. přijatá rez). Nerezová ocel je extrémně odolný materiál a vydrží i značně hrubé zacházení, tvrdé nebo ostré předměty ji však mohou poškrábat. Pokud chcete povrch udržet bez jakýchkoliv kazů, je třeba při manipulaci s podobnými předměty dbát zvýšené opatrnosti.

Pozor: Některé produkty používané v domácnosti obsahují složky, které napadají povrch nerezové oceli. Jsou to: bělidla, čističe stříbra, korozivní potraviny, kyseliny.

Opakující se „rezavé“ skvrny

V případě neustále se opakujících rezavých skvrn, především u novostaveb a rekonstruovaných kuchyní doporučujeme prohlédnout, zda nejsou za perlátorem (sítkem) u dřezové vodovodní baterie usazeniny (kousky cihel, kovové špony, zbytky písku, malty), které způsobují znečištění vody a následný vznik skvrn. Po vyčištění perlátoru dřez vyčistěte některým z výše uvedených čisticích prostředků, opláchněte čistou vodou a utřete dosucha.

D) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA FRAGRANITOVÝH DŘEZŮ FRANKE

Co je fragranitový dřez Franke
Fragranitový dřez je vyroben ze zdokonaleného materiálu, polymerové pryskyřice, která obsahuje jemné granitové (křemičitý písek, drcená žula….) částečky. Z tohoto technologicky dokonalého materiálu je vymodelován dřez, který snadno snese zátěž každodenního užívání.

Správný postup údržby fragranitového dřezu
Základem je časté a pravidelné čištění dřezu. I v případě, že není důkladné, je pravidelné čištění vhodnější a to i v případě, že se nejedná o důkladné vyčištění dřezu.

Vzhled dřezu může být ovlivněn kvalitou vody, diky které se na dřezu mohou objevit skvrny. Ty jsou ve skutečnosti jen vrstvou vodního kamene nebo podobného minerálu, který se běžně objevuje v oblastech s tvrdou vodou. Na tomto minerálu se snadno udržují látky, které zanechávají skvrny, jako je např. čaj, káva, červené víno atd., a tím kazí vzhled dřezu. Proto by se měl dřez umýt a vysušit po každém použití. Pokud usazeniny na dřezu přetrvávají, je nutno použít prostředek na odstranění vodního kamene. Také možno vytvořit roztok z jedné části octa a tří částí vody, nanést na dřez a tím uvolnit nános kamene. Ten se potom snadněji odstraní pomocí houbičky a prostředku na čištění dřezu.

Pro odstranění každodenních stop používání dřezu se používá měkká látka nebo houbička a prostředek na mytí nádobí. Přetrvávající skvrny se odstraní pomocí houbičky, a aktivního čističe, např. Franke Twister nebo Franke Sunshine, TORO, CIF…

Pokud jsou skvrny velmi těžko odstranitelné, třeba naplnit dřez roztokem vytvořeným ze 40 dílů vody a 1 dílu bělidla nebo biologického pracího prostředku a nechat působit přes noc. Poté roztok vypustit a dřez pečlivě vypláchnout. Tento způsob není rozhodně určen pro každodenní údržbu dřezu.

Granitový dřez je vyroben z extrémně odolného materiálu. Pokud se ale bude manipulovat po jeho povrchu kovovými hrnci a pánvemi atd…, mohou zanechat na dřezu kovové stopy. Ty jsou však pouze na povrchu dřezu a můžou se odstranit krouživými pohyby houbičky a čistícím prostředkem na dřezy.

Vyhýbat se pádům ostrých předmětů do dřezu, ty mohou poškodit nebo i naštípnout povrch.

Špatný postup - čemu se vyhnout
Nepoužívat kovové čistící houbičky a drátěnky, protože jejich kovové části ulpívají na povrchu dřezu, časem mohou zreznout a celý dřez potom působí dojmem, jako-by rezivěl. Ze stejného důvodu nezanechávat dlouho na povrchu dřezu ocelové a litinové kuchyňské potřeby. Pokud se přesto na povrchu objevují skvrny, můžou se odstranit pomocí houbičky a čistícího prostředku na dřezy.

Nezanechávat ve dřezu vlhké čistící houbičky a hadříky přes noc, protože v sobě zadržují vodu, která ve styku s povrchem dřezu může vést ke vzniku vrstvy vodního kamene na povrchu dřezu.

Dbát na to, aby dřez nepřišel dlouhodobě do styku s bělícími prostředky nebo produkty obsahujícími chlorové látky (odstraňovače nátěrů a prostředky na čištění štětců), s kyselinami, s louhem sodným (čističe odpadu) nebo s čistícími prostředky na trouby a prostředky obsahujícími kysličník uhličitý. Tyto prostředky mohou způsobit odbarvení pryskyřice, která spojuje granitové částečky.

Dřez je odolný teplotám až do 280 stupňů Celsia a nemělo by dojít k jakémukoli poškození (pokud dojde ke krátkodobému vystavení takto vysokým teplotám). Přesto ale nedoporučujeme, aby byl dřez používán jako prostor ke chlazení horkých předmětů. Pro tento účel používat oddělenou odkládací plochu.

Nepoužívat dřez ke krájení potravin, k mytí borůvek a jiných potravin s vysokým obsahem pigmentu.

Opakující se rezavé skvrny
V případě neustálých opakujících se rezavých skvrn, především u novostaveb a rekonstruovaných kuchyní doporučujeme prohlédnout, zda nejsou za perlátorem (sítkem) u dřezové vodovodní baterie usazeniny (kousky cihel, zbytky písku, malty….), které způsobují znečištění vody a následného vzniku rezavých skvrn.

E) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA NEREZOVÝCH DŘEZŮ ALVEUS


K čištění používejte měkký hadřík a tekutý čistící prostředek pro domácnost. Nepoužívejte čistící prostředky na stříbrné příbory, drátěnku ani bělící či brusné čistící prostředky. Na výrobky z nerezavějící oceli nepokládejte kovové pomůcky k vaření s nechráněným povrchem. Mohlo by dojít k poškrábání či poškození povrchu nebo dokonce k trvalému poškození materiálu.

Jestliže se vysoce kvalitní nerezová ocel dostane do styku s agresivními kyselinami, musí se okamžitě spláchnout velkým množstvím čisté vody. Aby se na povrchu z nerezavějící oceli nevytvářely skvrny, nenechávejte na něm delší dobu potraviny či jiné látky vyvolávající korozi (ovocnou šťávu, sůl. ocet, hořčici, marinádu, majonézu atd.). Doporučujeme, abyste výrobky z nerezavějící oceli po použití dosucha otřeli měkkým hadříkem, aby se na nich neusazoval vodní kámen. K optimálnímu čištění a údržbě doporučujeme používat čistící soupravu Alveus.

F) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA ALGRANITOVÝCH DŘEZŮ ALVEUS


Většinu skvrn a nečisto lze odstranit pomocí jemných a neobrušujících tekutých čistících prostředků pro domácnost nebo čistících prostředků na bází čpavku. Trvanlivější skvrny je možno odstraňovat bělícími prostředky (zředěnými na 50% vodou) nebo jemným leštidlem usazeniny vodního kamene lze odstranit 9% kyselinou octovou. Nepoužívejte čisticí prostředky obsahující chlor (chlornan sodný) nebo kyselinu solnou. Kompozitní materiály nevystavujte působení agresivních chemikálií jako jsou odstraňovače laků, čističe na pečící trouby, koncentrované kyseliny, louhy atd. Pokud se tyto látky náhodou dostanou do styku s jejich povrchem, rychle je spláchněte vodou. Na povrchu vyrobeném z kompozitního materiálu nedoporučujeme cokoli řezat nožem. K tomu účelu raději používejte krájecí desku.

G) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA TEGRANITOVÝCH DŘEZŮ TEKA

Granitové dřezy TEKA lze čistit všemi dostupnými kuchyňskými čistidly včetně písků. Díky své homogenitě materiálu se můžete prodřít jen na tentýž materiál. na některých barvách granitů téměř vůbec nejsou vidět zaschlé kapky vody. Poškození běžnými pády nádobí nehrozí díky vysoké tvrdosti. Teplotní odolnost granitů je trvale cca 180°C, krátkodobě až 280°C. Při běžném používání mají granitové dřezy prakticky neomezenou životnost.

H) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA DŘEZŮ SCHOCK

Montáž
Před montáži zkontrolujte, zda není dřez dopravou nebo jinak poškozen. Otvory pro baterie nebo ovládání odtoku jsou naznačeny nálepkou, vyklepávejte je výhradně z vrchní (lícové) strany dřezu. Doporučujeme zkontrolovat zda se nálepka neposunula ze středu budoucího otvoru. Není-li střed budoucího otvoru označen nálepkou např. (pokud jste si nálepku omylem odstranili nebo z jiného důvodu) je nutné si jej pečlivě vyměřit a označit. Před vyklepáváním dřez podložte zespodu z obou stran co nejblíže k vyklepávanému otvoru, ale mimo něj. Vyklepávejte tuhou ocelovou tyčí nebo trubkou o průměru do 20 mm. Po vyklepnutí lze otvor dočistit pilníkem. Pod opracovanou dosedací plochu dřezu naneste těsnící prostředek. K těsnění dřezu používejte z hygienických důvodů výhradně transparentní sanitární silikon k tomu určený. Dřez připevněte k pracovní desce přiloženými svorkami dle schématu. Mírné prohnutí dřezu není závadou (zabraňuje odstávání krajů) a lze jej bez problémů dotáhnout svorkami. Svorky dotahujte postupně od středu ke krajům dřezu. Nepoužívejte prudké dotahování elektrickými pomůckami. Po vsazení dřezu odstraňte případnou vytlačenou těsnící hmotu (silikon) špachtličkou nebo vlhkým hadříkem.

Odtočné armatury (sifony)
Sestavujte dle přiloženého schématu a důsledně dodržujte takový postup aplikace těsnění při spojování jednotlivých dílů, který je vyznačen na schématu v detailu (je-li uveden). Některé typy dřezů mohou vyžadovat úpravu délky spojovacích trubek, toto proveďte např. pilkou na železo dle dispozice vašeho odpadu ve zdi. Před zkracováním trubek se ujistěte, zda sestavu skládáte správně. Celkové dotažení armatury proveďte až po její úplné kompletaci. Dodávané odtočné armatury (sifony) předpokládají standardní výšku odpadu ve zdi 400 mm. V případech vysoko položeného vyústění odpadu ve zdi, můžete použít místo námi dodávaného sifonu (ve tvaru U) flexibilní sifon. Vyskytla-li by se netěsnost ihned po instalaci, povolte všechny spoje aby se odstranila případná pnutí, zkontrolujte zda těsnění nejsou pomačkána a zda jednotlivé díly k sobě sedí bez jakéhokoli použití násilí při jejich sesazování (nepřesnosti v délkách trubek odstraňte) a smontujte armaturu výše uvedeným způsobem. Dbejte, aby armatury nikdy nebyly vystaveny nárazům nebo tlakům např. od věcí vkládaných do skříňky.

Provoz a údržba dřezu
Dřezy SCHOCK jsou dostatečně tvrdé i houževnaté, přesto se vyvarujte zvláště agresivního zacházení např. úderu nebo vrypu paličkou nebo sekáčkem na maso. Neodkládejte na dřez pokud možno rozpálené hrnce o teplotě vyšší než 180°C. Nečistěte dřez agresivními čističi s obsahem kyseliny mravenčí nebo citrónové. Chromový a lakovaný povrch vodovodní baterie nikdy nedrhněte práškem, nýbrž očistěte měkkým hadříkem a běžným čistícím prostředkem. Dřez odolává kyselinám a zásadám, obsažených v běžných čistících prostředcích na mytí nádobí. Materiál Cristalite, z kterého je dřez vyroben, má vynikající hygienické vlastnosti a nevyžaduje tudíž žádnou zvláštní péči. čištění vodovodních baterií – vodovodní baterie zvláště pak s barevnou úpravou čistěte výhradně neagresivním saponátem určeným na nádobí. Nepoužívejte prášky nebo písky.

Čištění a údržba dřezu
Po mytí nádobí opláchněte dřez vodou. Zaschlé kapky vody většinou nejsou na materiálu Cristalite vidět. Ulpí-li na dřezu nečistoty nebo mastnota, očistěte poškozené místo saponátem a opláchněte vodou. Je-li dřez více znečištěný, doporučujeme jej jednou za čas omýt tekutým pískem. Při veškerém čištění se vždy více zaměřte na zašlá nebo znečištěná místa dřezu. Je-li dřez extrémně znečištěný nebo dlouhodobě znečištěný a zašlý, doporučujeme tento postup renovace pouhým vydrhnutím: Použijte jemná písek na nádobí, opláchněte vodou, pak tekutý písek, opláchněte vodou. Ve zvláštních případech můžete nakonec použít roztok bělidla, např Savo 1 díl + 3 díly vody naneste, nechte působit 5 minut a důkladně opláchněte vodou. Při práci s bělidlem dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na prostředku a snažte se vyhnout kovovým a plastovým součástem dřezu. Pokud přesto dřez nevyčistíte, opakujte postup jen na problematických místech.
Při dodržení uvedených postupů nemusíte mít obavu o barevnost Vašeho dřezu. Váš dřez bude stále vypadat jako nový. Pokud si však chcete čištění a údržbu dřezu usnadnit, doporučujeme použít speciálně vyvinuté čistící a údržbové prostředky Schock. Návod k jejich použití je přiložen ke každému balení.

Pokyny k montáži směšovací baterie firmy SCHOCK
Montáž baterie spadá do vodoinstalačních prací a má být provedena pracovníkem s příslušnou kvalifikací. Neručíme za vady vzniklé nečistotou v potrubí. Z tohoto důvodu instalujte před baterii kohouty (tzv.roháčky) s filtrem (sítkem) nebo zvlášť sítkový filtr. Rozdíl v ceně kohoutu je minimální a předejdete problémům s nečistotami. Naše baterie dosahují optimální funkčnosti, pokud jsou splněny následující požadavky. Provozní tlak 1-5 barů, teplota max. 80°C. Pokud by tlak v zařízení přesahoval 6 barů, doporučujeme instalovat redukci tlaku. Pokud zařízení splňuje tyto požadavky je možné začít s instalací. Závitový čep a přípojnou trubici předem smontovat. Těsnění vložit do předem vyhrazeného místa. Zasazovací směšovací baterii vsadit do otvoru dřezu, tvarované těsnění a přírubu připevnit na závitový čep a následně zatáhnout matky na směšovací baterii. Neopomeňte použít přiložené gumové nebo plechové podložky, tak, abyste nepoškodili dřez přímým stykem s utahovací maticí. Levou přípojnou trubici spojit s vývodem teplé vody, pravou přípojnou trubici s vývodem studené vody (doporučujeme použití zatahovacích kohoutků s filtrem). U baterií s vytahovací sprškou se sešroubuje kovová hadice se sprškou, neopomeňte do spoje vložit těsnění. Kovovou hadici protáhneme tělem baterie seshora dolů a spojíme s trubkou opatřenou převlečnou maticí, opět nezapomeňte na těsnění. Na spodní část kovové hadice upevněte olověnou protiváhu, spojte přiloženými šrouby. Tato protiváha vám bude pomáhat v zatahování spršky zpět do baterie. Umístění protiváhy zvolte dle dispozice vaší linky. U baterií určených pro průtokový ohřívač, instalujte hadice dle schématu a označení písmeny a šipkami.

CH) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA NEREZOVÝCH DŘEZŮ TESKOR

Dřez je vyroben z chromniklové oceli CrNi 18/10, splňující hygienické podmínky použití v potravinářské výrobě a ve zdravotnictví. Je určen k mytí nádobí a odvodu splaškové vody. Součástí dodávky dřezu je kompletní sifon a sada úchytek. U dřezů určených pro vestavbu do pracovní desky se dodává i těsnící pryžový profil nebo silikonový proužek.

Pro dřez vestavěný do pracovní desky vyřízněte odpovídající otvor . Dřez opatřete na dosedací ploše těsněním, nasaďte úchytky, osaďte do výřezu a přitáhněte úchytky v pořadí od středních k okrajovým. Nepoužívejte el. šroubováky s velkým kroutícím momentem, může dojít ke stržení úchytky. Namontujte sifon a připojte jej na rozvod odtokového potrubí domovní kanalizace.

Jako každý materiál obsahující železo je i dřez v menší míře náchylný ke korozi, proto je nutné dodržovat podmínky pro používání a ošetřování výrobků z těchto materiálů. Na lesklé nerezové ploše dřezu se mohou při zaschnutí vody nebo vlivem par při vaření objevit skvrny. Vápenitá voda vytváří bílé nevzhledné skvrny (mapy), voda obsahující železo nebo mangan vytváří skvrny hnědé, které mohou vést k dojmu, že dřez rezaví. Rovněž věnujte pozornost nečistotám z vodovodního potrubí, hromadících se na perlátoru baterie a pravidelně je odstraňujte, obzvláště při jakýchkoliv pracích na vodovodních rozvodech.

Předcházet tvorbě skvrn můžete důkladným umytím dřezu po skončení mytí a následným odstraněním kapek vody savou látkou, doporučujeme mikrovláknový čistící hadřík Rieber. Dřez pravidelně a důkladně čistěte prostředky na údržbu nerezových dřezů. Naneste čistící prostředek měkkým hadříkem na dřez, vyčistěte jej, opláchněte a vyleštěte. Jemné škrábance lze odstranit leštící pastou Rieber. Tyto čistící prostředky můžete obdržet na požádání u naší firmy.

Upozornění !!!
Výrobek je určen do čistých prostor, ve kterých se neprovádí žádné stavební úpravy nebo výrobní činnost s produkcí abrazivních nebo jiných částic, jež mohou nepříznivě působit na použitý materiál a vytvářet korozi (např. Zpracování sádrokartonu atd.). K zachování pěkného vzhledu dřez chraňte před hrubým zacházením a poškrábáním. Nepoužívejte k čistění drátěnku na nerezové nádobí, houbičky na nádobí s tvrzeným povrchem, tekuté písky a jiné abrazivní prostředky, chemikálie, čistící prostředky s příměsí chlóru a zejména organické a anorganické kyseliny.

I) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA GRANITOVÝCH DŘEZŮ TESKOR

Předcházení znečistění - vyvarujte se vlévání silně barvících látek do dřezu, které mohou vniknout do mikropórů materiálu. Mějte na paměti, že dřez je určen ke kuchyňskému použití.

Každodenní skvrny a usazeniny důkladně smyjte proudem vody a poté utřete čistým a suchým hadříkem. Skvrny od oleje, inkoustu - silně barvící kapaliny, jako např.borůvková, třešňová a malinová šťáva, zbytky kávy, barva na látku, jodová tinktura atd. se dají částečně odstranit působením vody. Olejové barvy, indigo, tuš nebo skvrny z kuličkových per se dají odstranit lihem, lak na nehty acetonem. Čas působení na dřez musí být však při použití uvedených rozpouštědel velmi krátký, aby nevznikla matná místa.

Na čištění vodního kamene můžete použít ocet, octový čistící prostředek nebo přímo čistič vodního kamene. Nechte působit asi 20 min. (nebo se řiďte instrukcemi přímo na čistícím prostředku). Dřez důkladně omyjte čistou vodou.

Kovové oděrky a skvrny od ovoce odstraňte šetrným neabrasivním čistícím přípravkem a hadříkem vyčistěte. Posléze vypláchněte čistou vodou. Pro toto čištění doporučujeme použít čistící pastu Rieber.

Důležité upozornění
dřez odolává krátkodobě i teplotám do 280°C. Zbytečně však na dřez nepokládejte horké pánve, hrnce nebo jiné horké nádoby či předměty. Pro tyto účely používejte žáruvzdorné (horkuvzdorné) podložky.

 

 

Dřezové baterie

Bez dřezu a dřezové baterie se žádná kuchyň neobejde, i když jejich primární úlohu přebírají myčky nádobí. Při výběru dřezové baterie je potřeba brát na vědomí různá hlediska, např. přívod vody, typ dřezu či design kuchyně. Pokud vyberete vhodnou baterii, určitě ušetříte spoustu peněz za vodu.

Dřezové baterie a jejich typy:

Nejpoužívanější dřezové baterie jsou pákové mixážní a termostatické, které jsou oblíbené především díky své snadné manipulaci. Jedním pohybem zvolíte požadovanou teplotu a průtok vody.

  • Tlakové baterie
    • Granitová barevnost – granitové dřezové baterie se přidávají ke granitovým dřezům, jejich výhodou je velice snadná údržba, nejsou na nich vidět zaschlé kapky vody.
    • Kovový vzhled – stejně jako u nerezových dřezů, je potřeba dřezové baterie s kovovým vzhledem často udržovat, aby na nich nezůstávaly zaschlé kapky vody.
  • Beztlakové – beztlakové dřezové baterie musíte použít, pokud máte v kuchyni beztlakový nebo nízkotlaký průtokový ohřívač či malý bojler.

Dřezové baterie se sprchou

Stále více jsou žádané dřezové baterie se sprchou, která zjednoduší vaši práci v kuchyni. Bez problémů dosáhne až půl metru od dřezu. Sprcha se využívá hlavně k oplachování ovoce a zeleniny, brambor či jednotlivých kusů nádobí, které se nevejdou do myčky.

Odkazy:

Montáž a údržba dřezové baterie - www.franke.cz/download/Montaz_navod/Montaz_Baterie.pdf