Žárovky či zářivky

Zaplatíte pár korun, a ušetříte 80 procent nákladů na energii. Že nevíte jak to udělat? Kupte si domů úsporné zářivky.

 

Takzvané kompaktní zářivky totiž vypadají a svítí stejně jako "normální“ žárovky, spotřebují ale jen pětinu energie.

 

Jsou přitom jedním z nejjednodušších nástrojů, který může snížit spotřebu proudu. "Koupit si moderní ledničku s nízkou spotřebou nebo izolovat dům, to je velmi nákladné. Koupit si nové žárovky ale stojí pár stovek,“ říká expert na úspory energie Juraj Krivošík.


Tento způsob úspor je přitom u Čechů stále populárnější. Například firma Osram uvádí, že jí prodej zářivek roste desetkrát rychleji než prodej žárovek. Firma Philips zase uvádí, že z množství peněz utracených v roce 2008 domácnostmi za Philips světelné zdroje, bylo 45% za úsporné zářivky, což je přibližně dvakrát víc než za "běžné“ žárovky. "Roste zájem především o dražší a kvalitnější úsporné zářivky,“ dodává Hynek Bartík z Philipsu.

 

zářivka vs. žárovka


Možné úspory si můžete spočítat v interaktivní kalkulačce.


Jak vybírat?


Při výběru zářivky by člověk měl myslet na to, že její světlo s postupem času slábne. Proto pokud chce nahradit žárovku o příkonu 100 W, je lepší nekupovat "tabulkovou“ náhradu se 20 W, ale o něco silnější, třeba 23wattovou.


Lidé by si především měli kupovat zářivky renomovaných značek a některé z dražších modelů. Ty dražší totiž vydrží déle, i 12 až 15 tisíc hodin svícení – pro srovnání, běžná žárovka obvykle svítí asi tisíc hodin.


Levnější zářivky také vydrží menší počet "zapnutí“ a "vypnutí“, třeba jen 10 tisíc. Pokud si je tedy dáte třeba do koupelny, kde často rozsvěcíte jen na umytí rukou, mohou vám poměrně brzy odejít.

 

zářivka vs. žárovka


"Obecně platí, že nemá smysl dávat úspornou zářivku tam, kde se svítí méně než hodinu denně,“ říká Krivošík. Kompaktní zářivky se proto měly instalovat především v obýváku, ložnici, dětském pokoji nebo kuchyni, kde členové rodiny tráví více času. Naopak pro chodbu, záchod nebo koupelnu se nehodí, také proto, že chvíli trvá, než se "plně“ rozsvítí.


Světla budoucnosti


Do místností, kde se světlem spíš "bliká“, by se podle Krivošíka hodily halogenové žárovky. Jsou podobné těm "normálním“, ale stojí 40 až 70 korun a mají přibližně dvojnásobnou výdrž a o třetinu nižší spotřebu. Místo 100 W žárovky vám tak stejně dobře poslouží ty s příkonem 70 W.


Do deseti let by se pak mohly do závitů žárovek běžně šroubovat LED "žárovky“. Technologii LED dnes používá skoro každý, slouží třeba ve světýlku, které indikuje zapnutí počítače, nebo pro podsvícení tlačítka ve výtahu. LED "žárovky“ ale zatím slouží jen pro barevné a náladové osvětlení.


Mají jen minimální spotřebu, 0,3 až 6W, zatím ale nejsou dost silné, aby mohly nahradit třeba stowattovou žárovku.

 

Jak využijete starou žárovku? Přece na hubení hmyzu.

 

Hmyzolapačů je sice k dostání poměrně dost, ale ruce kutilů dokáží pořád vymýšlet levnější varianty.Co třeba vyrobit si lapač hmyzu ze staré žárovky?


Co potřebujete?
Stačí vám k tomu jen obyčejné vysvícené žárovky dvoustovky. Nejdřív oddělíte od žárovky objímku. Pracujte přitom v pořádné rukavici. Potom na brusném kotouči obruste okraj žárovky a vzniklým otvorem vytáhněte ven zbytky svítidla. Z tenkého drátku si udělejte háček, na který pak žárovku zavěsíte. K žárovce se dá připevnit různě, dobrý způsob je třeba pomocí lemovky z koberce.


Hmyz už mizí!
Žárovku asi z poloviny naplníte a potom výsledný výrobek zavěste na místo, kde cítíte příliš hmyzu. Vyzkoušenou náplní je směs piva a vody, nejlépe v poměru 1:1. Přibližně během tří dní se nádoba naplní hmyzem. Potom ji vyprázdněte a s novou směsí znovu zavěste. Hmyz se z takové nádobky nedostane, řešení je to ekologické a úsporné současně.

zdroj: https://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/usporne-zarivky-setri-tisice-lide-uz-na-to-prisli.html